Kupą Mości Panowie!

Bytomscy radni uchwalili, ponad podziałami politycznymi, iż siedziba władz górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii powinna mieścić się w Bytomiu. Z kilku różnych miejsc popłynęły deklaracje poparcia. Użyto argumentów natury emocjonalno-historycznej. Z taką argumentacją trudno polemizować. Zresztą nie zamierzam tego robić. Fajne by było gdyby zarząd związku metropolitalnego znajdował się w Bytomiu. Zacząłem się jednak zastanawiać czy ta propozycja to coś więcej niż tylko pomysł i przekonanie, że historycznie nam się to w Bytomiu należy.

Dobrze zaplanowana akcja propagowania umieszczenia władz metropolii w Bytomiu powinna przewidywać drugi krok. Widzę to tak: po uchwale bytomskich radnych prezydent Bytomia informuje o przygotowanej już powierzchni biurowej na użytek nowej instytucji, przedstawia argumenty finansowo-organizacyjne – mamy lokal, którego utrzymanie nie nadwyręży publicznej kasy i można się do niego wprowadzić choćby jutro. Tego niestety zabrakło. Wręcz przeciwnie padły dwie propozycje lokalowe, które zrobiły na mnie wrażenie oderwanych od rzeczywistości. Co prawda niewątpliwie dobrze sprzedają się na portalach społecznościowych, ale czy tylko o to chodziło?

Umieszczenie siedziby związku metropolitalnego, zgodnie z propozycjami bytomskich radnych albo w dawnym budynku Elektrociepłowni Szombierki albo w byłej dyrekcji Zarządu Kolei Dojazdowych przy ulicy Powstańców Warszawskich jest kompletnie nieprzemyślane. Zanim, bowiem władze nowego podmiotu administracji samorządowej się tam wprowadzą trzeba będzie wydać wielkie sumy z publicznych funduszy na wykup, remont a w przypadku obiektu na Szombierkach jeszcze dodatkowo na nowe rozwiązania drogowe. Oczami wyobraźni już widzę tych samych śląskich dziennikarzy dziś popierających pomysł bytomskich radnych, którzy piszą jutro z oburzeniem o bizantyjskich pałacach metropolitalnych za publiczną kasę z podatków mieszkańców naszych miast. Metropolia ma zacząć swoje funkcjonowanie od skutecznego zarządzania wspólnymi projektami miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego a nie tracić czas i pieniądze na remonty. To można zrobić, gdy udowodnimy reszcie Polski, że Metropolia od Gliwic do Dąbrowy Górniczej i od Piekar Śląskich do Tych to był dobry pomysł. Niezwykle trudno będzie to realizować z placu budowy. To, co piszę jest pewnie przykre, ale taki już ze mnie zimny pragmatyk.

Szanowna bytomska Rado Miejska, w której ławach spędziłem 16 lat życia, czy macie jeszcze jakiś plan oprócz zawołania: Kupą Mości Panowie? Pytam się Rady, bo nie spodziewam się, że prezydent Bytomia coś w tej sprawie wymyśli.

Comments are closed.