Nowe szaty króla

Pamiętam z dzieciństwa baśń Hansa Chrystiana Andersena pt. „Nowe szaty króla”. W skrócie opowiada o tym jak dwóch krawców-oszustów udaje szycie nowych wspaniałych szat dla króla, których nie będą mogli zobaczyć głupcy i ludzie niegodni zajmowanych urzędów. Oczywiście szaty króla w rzeczywistości nie istnieją i nikt nie ma odwagi przyznać, iż nie widzi nowych szat króla. Dopiero dziecko krzyknęło: „Król jest nagi”. Tak sobie myślę, że podobnie jest z kandydaturą dr Magdaleny Ogórek na Prezydenta RP.

Wielu rozsądnych ludzi w desperacji próbuje dorobić ideologię, wytłumaczenie do pomysłu wystawienia przez SLD osoby bez doświadczenia politycznego w tegorocznych wyborach prezydenckich. Niestety to zajęcie jałowe. Za kandydaturą dr Ogórek nie kryje się żaden chytry plan polityczny. To tylko dowód na bezradność kierownictwa SLD. Jedyne hipotetyczne wyjaśnienie to chęć zachowania status quo na polskiej lewicy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Bo przecież Magdalena Ogórek nikomu nie zagrozi.

Jak widać nie wierzę w to, iż dr Ogórek może przynieść SLD wartość dodaną, którą będzie można spożytkować w wyborach parlamentarnych. Ściganie się o kilkuprocentowy elektorat protestu, który niegdyś głosował na Janusza Palikota, a ostatnio na Janusza Korwin-Mikke nie przyniesie lewicy żadnego pożytku. Bo nawet, jeśli to się uda będzie to sukces jednorazowy. Bez sensu są także opowieści o istnieniu tajnej strategii promocji kandydatki SLD, której elementem ma być stopniowanie napięcia. Jakimś domorosłym specjalistom od PR najwyraźniej kampania wyborcza kandydata na Prezydenta RP pomyliła się z kampanią promocyjną najnowszej gry komputerowej.

Piszę ten krótki tekst na parę dni przed oficjalną inauguracją kampanii dr Ogórek. Nieprzypadkowo, co prawda nie wiem jak to ma się do Statutu SLD, ale po inauguracji moja partia będzie już miała oficjalnego kandydata. Będę już tylko czekał na 10 maja i w sumie nawet nie mam o to pretensji do Leszka Millera. Raczej współczuję mu sytuacji, w jakiej się znalazł.

Comments are closed.